www.mokrzeszow.pl
indexindexindex
MENU INFO
SZKOŁA PODSTAWOWA
Z S R C w Mokrzeszowie
PARAFIA
SPORT i REKREACJA
OSP

..:: CO WOKÓŁ ZWIEDZIĆ ::..
{ kliknij na wybranej pozycji }


{ Wałbrzych } { Szczawno Zdrój } { Zamek Książ }
{ "Stary Książ" } { Zamek "Cisy" } { Chełmiec (869 m) }
{ Borowa (854 m) } { Trójgarb (779 m) } { Cis "Bolko" }
{ Jezioro Bystrzyckie } { Podziemne miasto Osówka }
{ Zamek Grodno } { Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy }
{ Katedra w Świdnicy } { Świdnicki Kościół Pokoju }
{ Palmiarnia w Lubiechowie } { Rzeczka } { Góry Sowie }
{ Krzyżowa } { Muzeum Sztolni Walimskich w Rzeczce }

 Walory Kulturowe

 Zespół zamkowo - pałacowy Zamek Książ, wybudowany został w latach 1288 - 1292, dla obrony przed Czechami, przez księcia świdnicko - jaworsko - ziębickiego, Bolka I. Od 1509 roku zamek przeszedł we władanie Hochbergów. W czasie II wojny światowej w 1941 roku, władze niemieckie skonfiskowały zamek Książ i rozpoczęły przebudowę wnętrz zamkowych na potrzeby wojskowe. Obecnie główne centrum turystyczne o znaczeniu międzynarodowym.

 Sudeckie Stado Ogierów - położone w sąsiedztwie Zamku Książ. Zajmuje ponad 80 ha powierzchni, w tym 68 ha terenów użytkowanych rolniczo. Hoduje się tu konie rasy śląskiej, stanowiące krzyżówkę koni olenburskich z końmi wschodnio - fryzyjskim. W ostatnich latach prowadzi się hodowlę koni półkrwi angielskiej, stanowiące krzyżówkę koni rasy śląskiej z końmi pełnej krwi angielskiej.

 Palmiarnia w Lubiechowie - zbudowana w latach 1911 - 1914. Obecnie możemy podziwiać w szklarni około 80 gatunków roślin egzotycznych.

 Ruiny zamku Stary Książ - nad potokiem Pełcznicy - sztuczna ruina z końca XVIII w. Zbudowana na bazie dawnego zamku piastowskiego Bolka I. Sama ruina budowli w stylu eklektycznym wzniesiona została w latach 1794 - 1797. Do dziś zachowały się pozostałości głównego budynku zamku z zachowanym podziałem wewnętrznym. Brak w nim stropów, a z wieży zamkowej ocalały fragmenty. Zachowały się dwa renesansowe portale. Ocalała także część muru dawnego ganku prowadzącego do kaplicy, z której pozostały tylko ściany i resztki przykaplicznej wieży. Wokół zamku roztacza się wspaniały widok na zamek Książ i wąwóz Pełcznicy.

Ruiny Zamku Cisy - nad potokiem Czyżynki. Malownicze ruiny kamiennej warowni piastowskiej (1253 - 1301) wzniósł Bolko I. Po roku 1355, zamek spełniał bardzo ważną rolę w systemie obronnym księstwa świdnicko - jaworskiego. W 1466 roku zamek zostaje zdobyty przez oddziały husyckie i poważnie zniszczony. Na przełomie XV i XVI wieku dochodzi jednak do odbudowy i rozbudowy zamku. Pozostawione własnemu losowi ruiny i okolice podzamcza szybko pokrywa roślinność.

DZISIAJ :


Imieniny :

Przysłowie :

Pogoda : (więcej)
Pogoda
ZNANI MOKRZESZOWIANIE
Prosimy o podawanie waszym zdaniem znanych i zasłużonych mieszkańców :
KONKURSY
REKLAMA
OPINIE, ANKIETY
     
Strona Główna Prawie cała prawda Co warto zobaczyć Gdzie nas znaleźć Stare i nowe oblicze Kontakt z nami